X362 1110W Power Supply – 100-240VAC (50-60Hz) to 56VDC power supply – For Power over Ethernet (PoE) compatible 5500 series switches ONLY – Will supply up to 800W of PoE power per supply and provides redundant power if added as second supply
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
HPE Power Module
HPE Power Module – 1.11 kW – 110 V AC, 220 V AC
Out of stock
£724.21 Exc. VAT / £869.05 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
JG545A#ACC
Categories Power Equipment, Power Modules, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0887111416193
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Power Module |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JG545A#ACC |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | X362 1110W Power Supply - 100-240VAC (50-60Hz) to 56VDC power supply - For Power over Ethernet (PoE) compatible 5500 series switches ONLY - Will supply up to 800W of PoE power per supply and provides redundant power if added as second supply |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | X362 1110W 115-240VAC to 56VDC PoE Power Supply |
| Brand Name | HPE |
Power Description
| Input Voltage | 110 V AC |
|---|---|
| Output Power | 1.11 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.70 kg |
|---|---|
| Height | 40.1 mm |
| Width | 82.6 mm |
| Depth | 259.6 mm |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Related products
-
APC by Schneider Electric SYPM4KI Power Module
Power Equipment £1,838.49 Exc. VAT / £2,206.19 Inc. VAT

