Highly efficient, easy-to-deploy 20kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5×8 start-up service and one additional power module for N+1 redundancy.
APC by Schneider Electric Galaxy VS Double Conversion Online UPS – 20 kVA/20 kW – Three Phase
APC by Schneider Electric Galaxy VS Double Conversion Online UPS – 20 kVA/20 kW – Three Phase – Modular – 400 V AC, 380 V AC, 415 V AC Input – 400 V AC, 380 V AC, 415 V AC Output – Sine Wave – LCD Display
Out of stock
£11,237.36 Exc. VAT / £13,484.83 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Data Center |
|---|---|
| Protection Type | Backfeed |
| Phase | Three Phase |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| DC System Voltage | 576 V DC |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GVSUPS20KRHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Highly efficient, easy-to-deploy 20kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and one additional power module for N+1 redundancy. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Galaxy VS 20kVA Modular UPS |
| Product Line | Galaxy VS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 400 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 400 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 340 V AC - 460 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Load Capacity (VA) | 20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 20 kW |
| Input Power Factor | 0.7 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 250 kg |
|---|---|
| Form Factor | Modular |
| Height | 1485 mm |
| Width | 521 mm |
| Depth | 847 mm |
| Product Color | White |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 2170 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 1.01 km |
| Storage Relative Humidity | 10% - 80% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 68 dB(A) |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT3000RM2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £1,489.23 Exc. VAT / £1,787.08 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.33 Exc. VAT / £376.00 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,409.85 Exc. VAT / £4,091.82 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY16K48H-PD Double Conversion Online UPS – 16 kVA
Industrial UPS £16,709.43 Exc. VAT / £20,051.32 Inc. VAT

