Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Output Voltage | 72 V DC |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
General Information
| Product Type | UPS Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EBP-1702I |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | UPS Battery Pack |
| Brand Name | Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton UPSes:
|
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 16.56 kg |
|---|---|
| Height | 110 mm |
| Width | 210 mm |
| Depth | 310 mm |

