Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Output Voltage | 36 V DC |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
General Information
| Product Type | UPS Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EB027SP |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Packaged Quantity | 3.0 |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | UPS Battery Pack |
| Brand Name | Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton 9130 UPS |
|---|
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10.33 kg |
|---|---|
| Height | 310 mm |
| Width | 154 mm |
| Depth | 70 mm |

