With APC Back-UPS Connect keep your network devices such as routers, smart home assistants, IP cameras connected and online during power outages. It is a compact UPS rated for 36W and 12Vdc input/output. Lithium-ion battery provides up to 4 hours of runtime for an average router to ensure reliable connectivity. The additional DC tips provided in the box ensure maximum compatibility with different brands of networking gear with 12V rating.
APC by Schneider Electric Back-UPS Connect Standby UPS – 36 W
APC by Schneider Electric Back-UPS Connect Standby UPS – 36 W – Compact – 9 Hour Recharge – 12 V DC Input – 12 V DC Output
- 12 V DC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 12 V DC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 9 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- Compact form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Compact in size and offers highly efficient solution
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 36 W load capacity
- Standby UPS with router application/usage to ensure maximum productivity with added feasibility
Out of stock
£37.92 Exc. VAT / £45.50 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Router |
|---|
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Typical Battery Recharge Time | 9 Hour |
General Information
| Product Type | Standby UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CP12036LI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | With APC Back-UPS Connect keep your network devices such as routers, smart home assistants, IP cameras connected and online during power outages. It is a compact UPS rated for 36W and 12Vdc input/output. Lithium-ion battery provides up to 4 hours of runtime for an average router to ensure reliable connectivity. The additional DC tips provided in the box ensure maximum compatibility with different brands of networking gear with 12V rating. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Back-UPS Connect 36W Compact UPS |
| Product Line | Back-UPS Connect |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 12 V DC |
|---|---|
| Output Voltage | 12 V DC |
| Load Capacity (Watt) | 36 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 300 g |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Height | 25 mm |
| Width | 99 mm |
| Depth | 109 mm |
| Product Color | White |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3.05 km |
| Maximum Storage Elevation | 5 km |
| Storage Temperature | -10°C - 50°C |
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 48 kVA/48 kW – Three Phase
Industrial UPS £14,091.97 Exc. VAT / £16,910.36 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2UNC Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,518.46 Exc. VAT / £1,822.15 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £51,371.14 Exc. VAT / £61,645.37 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500GI Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £349.44 Exc. VAT / £419.33 Inc. VAT


