The Back-UPS CS 325VA provides professional-grade power protection for office and home office systems. Battery powered and surge protected power outlets, pro-active audio-visual status indicators ensure office systems and their valuable data are protected from dangerous power surges, spikes and blackouts. Easy access to a hot-swappable, user-replaceable battery also makes servicing the Back-UPS CS 325VA hassle-free. These features along with its classic styling make this UPS a perfect choice for protecting your important office and home office systems.
APC by Schneider Electric Back-UPS Standby UPS – 325 VA/210 W
APC by Schneider Electric Back-UPS Standby UPS – 325 VA/210 W – Tower – 6 Hour Recharge – 6.60 Minute Stand-by – 220 V AC Input – 230 V AC Output – 3 x IEC 60320 C13, 1 x IEC 60320 C13
- 210 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- 220 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 325 VA load capacity – work without any interruption during power outages
- 6 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- Compact in size and offers highly efficient solution
- IEC 320-C14 plug/connector type for convenient usage with added dependability
- IEC 60320 C13 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 6.60 minute at full load
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
Out of stock
£62.11 Exc. VAT / £74.53 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 23.40 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.60 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 6 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|
General Information
| Product Type | Standby UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BK325I |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The Back-UPS CS 325VA provides professional-grade power protection for office and home office systems. Battery powered and surge protected power outlets, pro-active audio-visual status indicators ensure office systems and their valuable data are protected from dangerous power surges, spikes and blackouts. Easy access to a hot-swappable, user-replaceable battery also makes servicing the Back-UPS CS 325VA hassle-free. These features along with its classic styling make this UPS a perfect choice for protecting your important office and home office systems. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Back-UPS CS 325VA w/o Software |
| Product Line | Back-UPS |
| Product Series | CS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 320 J |
| Load Capacity (VA) | 325 VA |
| Load Capacity (Watt) | 210 W |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.72 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 165.1 mm |
| Width | 91.4 mm |
| Depth | 284.5 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C13 |
Related products
-
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W
General Purpose UPS £94.43 Exc. VAT / £113.32 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT20KRMXLI Double Conversion Online UPS – 20 kVA
Industrial UPS £11,384.13 Exc. VAT / £13,660.96 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,123.47 Exc. VAT / £1,348.16 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW
General Purpose UPS £3,637.31 Exc. VAT / £4,364.77 Inc. VAT




