The HPE StoreEver Rack-mount Kit provides a high-density, rack-mountable tape drive and Removable Disk Backup System solution for both direct-attach USB or SAS backup and archiving applications, or a combination of both LTO drives and RDX docks in the same 1U rack-mount kit. Available in a generic format supporting both SAS and USB interfaces, the 1U HPE StoreEver Rack-mount Kit accommodates up to two half-height internal tape drives with a maximum capacity of 60 TB (compressed) using two HPE LTO-8 Ultrium 30750 drives. The 1U enclosure also supports up to two internal HPE RDX docks with a maximum capacity of 8 TB per backup session when using two HPE RDX 4 TB USB removable hard disk drives.
HPE Mounting Bracket for Tape Drive
HPE Mounting Bracket for Tape Drive
Out of stock
£233.27 Exc. VAT / £279.92 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Mounting Bracket |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BC029A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | The HPE StoreEver Rack-mount Kit provides a high-density, rack-mountable tape drive and Removable Disk Backup System solution for both direct-attach USB or SAS backup and archiving applications, or a combination of both LTO drives and RDX docks in the same 1U rack-mount kit. Available in a generic format supporting both SAS and USB interfaces, the 1U HPE StoreEver Rack-mount Kit accommodates up to two half-height internal tape drives with a maximum capacity of 60 TB (compressed) using two HPE LTO-8 Ultrium 30750 drives. The 1U enclosure also supports up to two internal HPE RDX docks with a maximum capacity of 8 TB per backup session when using two HPE RDX 4 TB USB removable hard disk drives. |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | StoreEver 1U Generic Rack Mount Kit |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Compatibility | HPE:
|
|---|
Product Information
| Device Supported | Tape Drive |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.62 kg |
|---|---|
| Height | 4.3 cm |
| Width | 48.3 cm |
| Depth | 64.3 cm |
Related products
-
Logitech Grommet Mount for Video Conferencing Touch Controller
Accessories £170.28 Exc. VAT / £204.34 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SURTRK4 Mounting Rail Kit for UPS – Grey
Accessories £154.20 Exc. VAT / £185.04 Inc. VAT



