APC NetShelter Rack PDU Advanced provide reliable power distribution to IT Equipment within server and/or networking racks. Switched outlets to turn outlets on or off remotely. PDU level power metering via remote access and local display for power visibility and notification of potential overload. 4-in-1 combination outlets which can be used as either C13, C19, C15, or C21 outlets provide unparalleled deployment flexibility. Maximum outlet density with 42 outlets in a 2.2″ wide form factor. Outlets on the PDUs are color coded and/or labeled by breaker and input phase on 3 phase models to simplify deployment. Provides an alternating phase design whereby each of the 3 phases are organized into small outlet groups which alternate from top to bottom of the PDU to facilitate better power cord management and promote better load balancing. Power Sharing allows PDUs cascaded together via 2 ethernet ports enable an Network Management Card to continue functioning in the event of an AC power loss. No interruption in Network communication, sensors operation, and alarm traps. Live Swap Network Management Card (NMC) which can be replaced without powering down the PDU or connected devices to minimize downtime in the unlikely event of an NMC power event. Rated and approved to operate up to 60C (140F) at full load ensures reliability and availability even in today’s high density deployments. Gigabit ethernet to enhance and standardize network connectivity across all assets in the data center. A second ethernet port (10/100) is available to allow cascading to other PDUs, connect to a 2nd private network, or provide network redundancy. 1% metering accuracy for the peace of mind to use NetShelter Rack PDU Advanced to bill based on power usage. In addition, the higher level of accuracy ensures the most precise measures for capacity planning and threshold alarm monitoring. Two environmental sensor ports allow for optional sensors (sold separately) to be connected. For data center deployments across multiple regions, these PDUs are both UL and CE rated providing one PDU that can be used globally to simplify and standardize deployment.
“APC by Schneider Electric Basic Rack PDU” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric NetShelter PDU
APC by Schneider Electric NetShelter PDU – Switched – IEC 60309 20A 3P+N+PE – 21 x IEC 60320 C13/C15/C19/C21, 21 x IEC 60320 C13/C15 – 20 A – 415 V, 480 V Input – 240 V AC Output – 0U – 1.80 m Cord Length – Rack
- 240 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
- 415 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- IEC 60309 20A 3P+N+PE plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- IEC 60320 C13/C15/C19/C21 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
Out of stock
£1,591.98 Exc. VAT / £1,910.38 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
APDU10250SW
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304439691
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APDU10250SW |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC NetShelter Rack PDU Advanced provide reliable power distribution to IT Equipment within server and/or networking racks. Switched outlets to turn outlets on or off remotely. PDU level power metering via remote access and local display for power visibility and notification of potential overload. 4-in-1 combination outlets which can be used as either C13, C19, C15, or C21 outlets provide unparalleled deployment flexibility. Maximum outlet density with 42 outlets in a 2.2" wide form factor. Outlets on the PDUs are color coded and/or labeled by breaker and input phase on 3 phase models to simplify deployment. Provides an alternating phase design whereby each of the 3 phases are organized into small outlet groups which alternate from top to bottom of the PDU to facilitate better power cord management and promote better load balancing. Power Sharing allows PDUs cascaded together via 2 ethernet ports enable an Network Management Card to continue functioning in the event of an AC power loss. No interruption in Network communication, sensors operation, and alarm traps. Live Swap Network Management Card (NMC) which can be replaced without powering down the PDU or connected devices to minimize downtime in the unlikely event of an NMC power event. Rated and approved to operate up to 60C (140F) at full load ensures reliability and availability even in today's high density deployments. Gigabit ethernet to enhance and standardize network connectivity across all assets in the data center. A second ethernet port (10/100) is available to allow cascading to other PDUs, connect to a 2nd private network, or provide network redundancy. 1% metering accuracy for the peace of mind to use NetShelter Rack PDU Advanced to bill based on power usage. In addition, the higher level of accuracy ensures the most precise measures for capacity planning and threshold alarm monitoring. Two environmental sensor ports allow for optional sensors (sold separately) to be connected. For data center deployments across multiple regions, these PDUs are both UL and CE rated providing one PDU that can be used globally to simplify and standardize deployment. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter 42-Outlets PDU |
| Product Line | NetShelter |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 415 V |
|---|---|
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Power Rating (VA) | 11.50 kVA |
| Power Rating (Watt) | 11.50 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.20 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 0U |
| Cord Length | 1.80 m |
| Height | 1490 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 75 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60309 20A 3P+N+PE |
|---|---|
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13/C15/C19/C21 |
| PDU Type | Switched |
| Receptacle Detail | 21 x IEC 60320 C13/C15/C19/C21 |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT48RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £915.39 Exc. VAT / £1,098.47 Inc. VAT


