This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC Easy UPS. APCRBCV201 9Ah 48Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the Easy UPS performance to its original specifications. The rackmount replaceable battery module is made of four cells. It is a VRLA replacement battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Easy UPS SRV/SRVS 2000VA rackmount models.
“APC by Schneider Electric SYBT9-B4 Battery Unit” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Battery Unit
APC by Schneider Electric Battery Unit – 9000 mAh – 48 V DC – Sealed Lead Acid (VRLA) – Valve-regulated – Hot Swappable – 3 Year Minimum Battery Life – 4 Year Maximum Battery Life
- Sealed Lead Acid (VRLA) battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Solution for a battery that is about to expire, so you can replace it whenever needed
- Valve-regulated battery characteristics provide dependable charging feasibility with maximum efficiency
- With 48 V DC battery, never run out of power and keep your UPS operational at all times
Out of stock
£138.68 Exc. VAT / £166.42 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
APCRBCV201
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304451037
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Sealed Lead Acid (VRLA) |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Maximum Battery Life | 4 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBCV201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC Easy UPS. APCRBCV201 9Ah 48Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the Easy UPS performance to its original specifications. The rackmount replaceable battery module is made of four cells. It is a VRLA replacement battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Easy UPS SRV/SRVS 2000VA rackmount models. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Battery Unit |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC UPS |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10 kg |
|---|---|
| Height | 64.8 mm |
| Width | 150.9 mm |
| Depth | 98.6 mm |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £1,377.72 Exc. VAT / £1,653.26 Inc. VAT

