Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed/Leak Proof |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBC163 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #163 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.85 kg |
|---|---|
| Height | 302 mm |
| Width | 66 mm |
| Depth | 109 mm |

