EatonÔÇÖs batteries combine top performance and competitive pricing to provide exceptional battery life and quality.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Powerware UPS Battery Pack
Powerware UPS Battery Pack – 72 V DC
- Delivers constant 72 V DC to ensure that your UPS is ready to use when needed
- Helps you ensure continuous operation of critical systems
Out of stock
Future Stock on Order: 4
Due in Stock: 27/04/26
£813.38 Exc. VAT / £976.06 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
9PXEBM72RT3U
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0743172081469
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | UPS Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 9PXEBM72RT3U |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Marketing Information | EatonÔÇÖs batteries combine top performance and competitive pricing to provide exceptional battery life and quality. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | UPS Battery Pack |
| Brand Name | Powerware |
Miscellaneous
| Compatibility | Eaton 9PX UPS |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Output Voltage | 72 V DC |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 38.20 kg |
|---|---|
| Height | 440 mm |
| Width | 485 mm |
| Depth | 130 mm |
Related products
-
APC by Schneider Electric SYBTU2-PLP Battery Unit
Power Equipment £344.89 Exc. VAT / £413.87 Inc. VAT

