This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS on-line. The 12V 5Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications. The APCRBC152 battery comes with a 2-year return or replaceable warranty. To see the compatible UPS list, please click “View Compatible UPS Models”button in “Get Support” Section at APC.com
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric UPS Battery Pack
APC by Schneider Electric UPS Battery Pack – Lead Acid – Maintenance-free/Sealed/Leak Proof – Hot Swappable – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- Helps you ensure continuous operation of critical systems
- Mountable at any position and is safe to use near people as compared to the other lead-acid batteries
- Once installed, it requires low maintenance
Availability: 97 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 226
Due in Stock: 15/06/26
£545.48 Exc. VAT / £654.58 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
APCRBC152
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304317616
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Energy | 480 VAh |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed/Leak Proof |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | UPS Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBC152 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS on-line. The 12V 5Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications. The APCRBC152 battery comes with a 2-year return or replaceable warranty. To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #152 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 15.29 kg |
|---|---|
| Height | 76 mm |
| Width | 210 mm |
| Depth | 762 mm |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS Battery Unit
Power Equipment £2,828.43 Exc. VAT / £3,394.12 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £1,377.72 Exc. VAT / £1,653.26 Inc. VAT

