Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Output Voltage | 24 V DC |
| Battery Energy | 108 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBC136 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge # 136 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.30 kg |
|---|---|
| Height | 107 mm |
| Width | 107 mm |
| Depth | 144 mm |
