This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS line interactive. The 48V 9Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications. The APCRBC115 battery comes with a 2-year return or replaceable warranty. To see the compatible UPS list, please click “View Compatible UPS Models”button in “Get Support” Section at APC.com
“APC by Schneider Electric Battery Unit” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric APCRBC115 Battery Unit
APC by Schneider Electric APCRBC115 Battery Unit – 0.23 Hour, 0.08 Hour Half Load, Full Load – Lead Acid – Spill-proof/Maintenance-free
- In terms of cost per watt hours, it is an inexpensive choice providing efficient power
- Solution for a battery that is about to expire, so you can replace it whenever needed
- The battery can be mounted in virtually any position and has low self-discharge
Availability: 46 in stock
Estimated Delivery: Tuesday, 28th April
Future Stock on Order: 16
£268.16 Exc. VAT / £321.79 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
APCRBC115
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304281689
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Backup/Run Time | 0.23 Hour Half Load |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBC115 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS line interactive. The 48V 9Ah VRLA battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications. The APCRBC115 battery comes with a 2-year return or replaceable warranty. To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | APCRBC115 |
| Product Name | APCRBC115 UPS Replacement Battery Cartridge |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC UPS:
|
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10.82 kg |
|---|---|
| Height | 83 mm |
| Width | 165 mm |
| Depth | 419 mm |
| Product Color | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric SYBT9-B4 Battery Unit
Power Equipment £1,354.00 Exc. VAT / £1,624.80 Inc. VAT




