Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Compatibility | APC by Schneider Electric CEI0-16 UPS |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
General Information
| Product Type | UPS Management Adapter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP9641X711 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP9641 |
| Product Name | AP9641 UPS Management Adapter |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 90 g |
|---|---|
| Height | 38 mm |
| Width | 121 mm |
| Depth | 114 mm |
Technical Information
| Management | Environmental Monitoring |
|---|
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial | Yes |


