Smart-UPS accessories include various backplate PDU options, external standard and switched PDU options, matching battery cabinets for extending run time(Smart-UPS XL only), management devices, service products and mounting options. These accessories can customize your solution to increase availability, adaptability, serviceability, manageability and performance.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Bypass Panel
APC by Schneider Electric Bypass Panel – 8 x IEC 60320 C19 – 20 kW – 220 V AC – 125 A, 125 A, 125 A
Out of stock
£1,736.23 Exc. VAT / £2,083.48 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SBP20KRMI4U
Categories Accessories, Power Accessories, Transfer Switches, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304266969
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Compatibility | APC Smart-UPS |
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | Bypass Panel |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SBP20KRMI4U |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Smart-UPS accessories include various backplate PDU options, external standard and switched PDU options, matching battery cabinets for extending run time(Smart-UPS XL only), management devices, service products and mounting options. These accessories can customize your solution to increase availability, adaptability, serviceability, manageability and performance. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Service Bypass Panel |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Current | 125 A |
| Load Capacity (VA) | 20 kW |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 18.78 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 178 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 572 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Technical Information
| Protection Type | Overload |
|---|---|
| Receptacles | 8 x IEC 60320 C19 |
Related products
-
APC by Schneider Electric SBP5000RMi2U Bypass Switch
Accessories £716.72 Exc. VAT / £860.06 Inc. VAT

