- Quick Transfer Rate
- 19 inch Rack-Mountable
- Wrap Around System Bypass
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric SBP5000RMi2U Bypass Switch
APC by Schneider Electric SBP5000RMi2U Bypass Switch – 8 x IEC 320-C13, 2 x IEC 320-C19 – 7.68 kW – 32 A, 32 A, 32 A
Availability: 13 in stock
Estimated Delivery: Monday, 18th May
Future Stock on Order: 13
£716.72 Exc. VAT / £860.06 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SBP5000RMI2U
Categories Accessories, Power Accessories, Transfer Switches, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304212591
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Bypass Switch |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SBP5000RMI2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information |
|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SBP5000RMi2U |
| Product Name | 32A Maintenance Bypass Panel |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Output Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Current | 32 A |
| Load Capacity (VA) | 7.68 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 11.36 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 89 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 660 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Technical Information
| Protection Type | Overload |
|---|---|
| Receptacles | 8 x IEC 320-C13 |
Related products
-
APC by Schneider Electric AP9641 UPS Management Adapter
Accessories £409.15 Exc. VAT / £490.98 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Galaxy VS Bypass Panel
Accessories £1,892.77 Exc. VAT / £2,271.32 Inc. VAT

