This PDU is single input power source and have tooless mounting capabilities and vertical mounting capabilities. It is a low cost power distribution as it provides a number of outlets to bring power to rack equipment at an affordable price.
“APC by Schneider Electric SURT002 Isolation Transformer” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric PDU
APC by Schneider Electric PDU – IEC 60309 32A 2P+E – 20 x IEC 60320 C13, 4 x IEC 60320 C19 – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 7.36 kW – Rack-mountable
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- IEC 60309 32A 2P+E plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
Availability: 6 in stock
Estimated Delivery: Friday, 1st May
Future Stock on Order: 6
£300.94 Exc. VAT / £361.13 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AP7553 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This PDU is single input power source and have tooless mounting capabilities and vertical mounting capabilities. It is a low cost power distribution as it provides a number of outlets to bring power to rack equipment at an affordable price. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | 24 Port 7360VA Rackmountable PDU |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Rating (VA) | 7.36 kVA |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.56 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1619.3 mm |
| Width | 55.6 mm |
| Depth | 43.9 mm |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60309 32A 2P+E |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 20 x IEC 60320 C13 |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT002 Isolation Transformer
Power Equipment £965.50 Exc. VAT / £1,158.60 Inc. VAT


