Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 11 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Replaceable Battery | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 5P1550GR-LBS |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | 5P1550GR-LBS |
| Product Name | 5P 5P1550GR-LBS 1550VA Rack/Wall Mountable UPS |
| Product Series | 5P |
| Brand Name | Eaton |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 200 V AC |
| Waveform Type | True Sine Wave |
| Input Voltage Range | 150 V AC - 294 V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency | 47 Hz |
| Load Capacity (VA) | 1.55 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.10 kW |
| Input Power Factor | 1 |
| Output Power Factor | 0.7 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 15.88 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Wall Mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 43.2 mm |
| Width | 436.9 mm |
| Depth | 553.7 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |



