These flexible interface cards support multiple integrated data, voice and video applications, facilitating the migration from data only as well as circuit-switched voice/video services to a packet voice/video solution
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Cisco VWIC3-1MFT-T1/E1 WAN Module – 1 x T1/E1 WAN
Cisco VWIC3-1MFT-T1/E1 WAN Module – 1 x T1/E1 WAN
- Voice wan module provides convenient and hassle-free voice recognition with dependable support to audio commands
- WAN Module is the single answer to all your desired and specified application execution needs
- With T1 technology, enjoy up to 2.048Mbps data transfer rate over service provider link
Out of stock
£1,091.55 Exc. VAT / £1,309.86 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
VWIC3-1MFT-T1/E1=
Categories Information Technology, Modules, Network & Communication, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0882658359309
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Voice |
|---|
General Information
| Product Type | WAN Module |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | VWIC3-1MFT-T1/E1= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | These flexible interface cards support multiple integrated data, voice and video applications, facilitating the migration from data only as well as circuit-switched voice/video services to a packet voice/video solution |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | VWIC3-1MFT-T1/E1 |
| Product Name | VWIC3-1MFT-T1/E1 Multiflex Trunk Voice/WAN Interface Card |
| Brand Name | Cisco |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
|---|
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x T1/E1 WAN |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 81.6 g |
|---|---|
| Height | 19.1 mm |
| Width | 78.2 mm |
| Depth | 120.4 mm |
Media & Performance
| Network Technology | T1 |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 2.048 |
Related products
-
Netgear ReadyNAS RN626X 6 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 18 TB HDD – Intel Xeon D-1521 Quad-core (4 Core) 2.40 GHz – 8 GB RAM – DDR4 SDRAM Mini-tower
Information Technology £2,606.95 Exc. VAT / £3,128.34 Inc. VAT -
Netgear EX6120 IEEE 802.11ac 1.17 Gbit/s Wireless Range Extender
Information Technology £34.70 Exc. VAT / £41.64 Inc. VAT -
Netgear ReadyNAS RN3138 4 x Total Bays NAS Storage System – Intel Atom C2558 Quad-core (4 Core) 2.40 GHz – 4 GB RAM – 1U Rack-mountable
Information Technology £565.07 Exc. VAT / £678.08 Inc. VAT -
Netgear ReadyNAS 4312X 12 x Total Bays SAN/NAS Storage System – 12 TB HDD – Intel Xeon E3-1245 v5 Quad-core (4 Core) 3.50 GHz – 16 GB RAM – DDR4 SDRAM – 2U Rack-mountable
Information Technology £4,784.44 Exc. VAT / £5,741.33 Inc. VAT
