Looking for simple, high-performance, and low-cost shared storage that delivers application acceleration across all your server workloads? HPE MSA Storage has been the leading shared storage solution for HPE ProLiant servers for almost three decades. With over 600,000 storage arrays sold, MSA continues to deliver on its promise of simple, fast, and affordable storage for SMB customers. The HPE MSA Gen7 Storage Array sets a new standard for entry-level shared storage by providing an affordable path to high-performance storage without compromising on the simplicity and reliability that its customers depend on. The MSA Gen7 array portfolio delivers up to 2X more system performance while supporting user scalability beyond 7 PB per array with new high-capacity media options. New Gen7 innovations supporting online system and media firmware updates, as well as simpler and faster access to the HPE MSA Health Check tool, reduce the complexity and time required for routine system maintenance.
HPE MSA 2070 24 x Total Bays SAN Storage System – 12 x 3.84TB SSD – 2U Rack-mountable
HPE MSA 2070 24 x Total Bays SAN Storage System – 12 x 3.84TB SSD – 2U Rack-mountable – 46.08 TB Total Installed SSD Capacity – 12Gb/s SAS – 12Gb/s SAS Controller – RAID Supported – 0, 1, 5, 6, 10 RAID Levels – Gigabit Ethernet – 3 Year Warranty
- Featuring Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Gigabit Ethernet enables higher aggregate data transfer capacity which results in a better overall performance
- Rack-mountable san storage system allows easy and convenient usage without any hassle
- Rack-mountable san storage system allows maximum space utilisation with easy and convenient access to the keyboard
- RAID technology – data reliability, fault tolerance and improved overall performance
- Robust scalability up to 24 drives to let you expand limitlessly
- SAN Storage System is the single answer to all your desired storage needs
- SAN Storage System offers maximum storage productivity with added dependability
- Through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10), RAID provides data reliability, fault tolerance and improves overall performance
Out of stock
£42,451.52 Exc. VAT / £50,941.82 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Warranty
| Additional Warranty Information | Three-year limited warranty, parts exchange next business day delivery on all base arrays and drive enclosures. |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
General Information
| Product Type | SAN Storage System |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P76570-B25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Marketing Information | Looking for simple, high-performance, and low-cost shared storage that delivers application acceleration across all your server workloads? HPE MSA Storage has been the leading shared storage solution for HPE ProLiant servers for almost three decades. With over 600,000 storage arrays sold, MSA continues to deliver on its promise of simple, fast, and affordable storage for SMB customers. The HPE MSA Gen7 Storage Array sets a new standard for entry-level shared storage by providing an affordable path to high-performance storage without compromising on the simplicity and reliability that its customers depend on. The MSA Gen7 array portfolio delivers up to 2X more system performance while supporting user scalability beyond 7 PB per array with new high-capacity media options. New Gen7 innovations supporting online system and media firmware updates, as well as simpler and faster access to the HPE MSA Health Check tool, reduce the complexity and time required for routine system maintenance. |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | MSA 2070 |
| Product Name | MSA 2070 SAN Storage System |
| Brand Name | HPE |
Management & Protocols
| Protocols | FCP |
|---|
Physical Characteristics
| Form Factor | Rack-mountable |
|---|---|
| Rack Height | 2U |
| Height | 88.9 mm |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 670.6 mm |
Controllers
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10 |
|---|---|
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Number of Controllers | 2 |
| RAID Supported | Yes |
Interfaces/Ports
| Fibre Channel | Yes |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Drive Interface | 12Gb/s SAS |
Power Description
| Plug/Connector Type | C14 |
|---|---|
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 580 W |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 24 |
| Number of 2.5" Bays | 24 |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
|---|
Storage
| Total Solid State Drive Capacity Installed | 46.08 TB |
|---|---|
| Number of Hard Drives Supported | 24 |
| Number of Solid State Drive Supported | 24 |
| Number of Solid State Drive Installed | 12 |
| Solid State Drive Configuration | 12 x 3.84TB |
| Clustering Supported | Yes |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
|---|
Related products
-
HP 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – SFP+ – Standup
Information Technology £127.54 Exc. VAT / £153.05 Inc. VAT -
HPE Broadcom BCM57416 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – Plug-in Card
Information Technology £155.51 Exc. VAT / £186.61 Inc. VAT -
HP 10Gigabit Ethernet Card – 10GBase-X – SFP+ – FlexibleLOM
Information Technology £106.18 Exc. VAT / £127.42 Inc. VAT
