A high-performance, 3-phase, modular, scalable, power protection solution with industry-leading efficiency, capacity, and performance for medium to large data centers and mission critical environments.
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase – Modular – 3.50 Hour Recharge – 480 V AC, 408 V AC, 415 V AC Input – 380 V AC, 415 V AC, 400 V AC, 480 V AC Output – 1 x Hard Wire 4-wire (3PH + G), 1 x Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) – Sine Wave – LCD Display
Out of stock
£74,662.69 Exc. VAT / £89,595.23 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Data Center |
|---|---|
| Efficiency | 96% |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Type | Hard Wire 4-wire (3PH + G) |
| Transfer Time | 2 ms |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 4-wire (3PH + G) |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Battery Energy | 149299.2 kJ |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Typical Battery Recharge Time | 3.50 Hour |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SY125K500DLPD |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | A high-performance, 3-phase, modular, scalable, power protection solution with industry-leading efficiency, capacity, and performance for medium to large data centers and mission critical environments. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Symmetra PX 125kW Modular UPS |
| Product Line | Symmetra PX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 480 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 380 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 408 V AC - 552 V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency | 40 Hz |
| Load Capacity (VA) | 125 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 125 kW |
| Input Power Factor | 0.99 |
| Output Power Factor | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2857.73 kg |
|---|---|
| Form Factor | Modular |
| Height | 1991.1 mm |
| Width | 2950 mm |
| Depth | 1070.1 mm |
| Product Color | Black |
Management
| Network Management | Network Management Card 2 |
|---|
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 19427 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 1.02 km |
| Maximum Storage Elevation | 15.24 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 54 dB(A) |
Interfaces/Ports
| USB | No |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500G-FR Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £329.38 Exc. VAT / £395.26 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT20KRMXLI Double Conversion Online UPS – 20 kVA
Industrial UPS £11,421.28 Exc. VAT / £13,705.54 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,415.66 Exc. VAT / £4,098.79 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2UNC Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,518.46 Exc. VAT / £1,822.15 Inc. VAT




