Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Output Voltage | 48 V DC |
| Battery Energy | 864 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Compatibility | APC SURTA1500XLJ Smart-UPS RT |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | External Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SURTA48XLBPJ |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SURTA48XLBPJ |
| Product Name | UPS External Battery Pack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 32 kg |
|---|---|
| Height | 86 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 565 mm |
| Product Color | Black |

