A versatile UPS developed for the harshest power conditions in the world.
APC Smart-UPS RT is a family of high-density, performance UPSs for voice and data networks, medical labs, and light industrial applications. Capable of supporting 6kVA in a 3U rack/tower convertible form, users can support power hungry blade servers or heavily loaded equipment racks. This flexible form factor allows standardization across multiple applications. High power internal chargers allow virtually unlimited additional matching battery packs to comply with aggressive runtime demands of business-critical systems. Customers with harsh power environments looking for extremely tight voltage and frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction typical of double conversion online topology will get them in the Smart-UPS RT.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT6000XLI Double Conversion Online UPS – 6 kVA
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT6000XLI Double Conversion Online UPS – 6 kVA – 3U Rack/Tower – 2.50 Hour Recharge – 3.30 Minute Stand-by – 110 V AC, 220 V AC Input – 230 V AC Output – 8 x IEC 320-C13, 2 x IEC 320-C19, 6 x IEC Jumper
Out of stock
£3,489.92 Exc. VAT / £4,187.90 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 11.90 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.30 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 2.50 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Software Included | PowerChute Software |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SURT6000XLI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | A versatile UPS developed for the harshest power conditions in the world. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SURT6000XLI |
| Product Name | Smart-UPS RT 6kVA Tower/Rack-mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | RT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 110 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Load Capacity (VA) | 6 kVA |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 54.55 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 3U |
| Height | 432 mm |
| Width | 130 mm |
| Depth | 660 mm |
Management
| Network Management | SNMP Manageable |
|---|
Technical Information
| Overload Protection | Yes |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Type | IEC 320-C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 320-C13 |
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £51,371.14 Exc. VAT / £61,645.37 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY16K48H-PD Double Conversion Online UPS – 16 kVA
Industrial UPS £16,737.92 Exc. VAT / £20,085.50 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W
General Purpose UPS £131.48 Exc. VAT / £157.78 Inc. VAT


