Smart-UPS RT 15kVA Rack Mountable UPS provides high density, true double-conversion on-line power protection for servers, voice / data networks, medical labs, and light industrial applications. Smart-UPS RT 15kVA Rack Mountable UPS has the ability to be configured with matching battery packs to comply with aggressive runtime demands of business-critical systems.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT15KRMXLI Double Conversion Online UPS – 15 kVA
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT15KRMXLI Double Conversion Online UPS – 15 kVA – 12U – 2.50 Hour Recharge – 8.30 Minute Stand-by – 220 V AC Input – 230 V AC Output – 1 x Hard Wire 3-wire, 1 x Hard Wire 5-wire, 8 x IEC 320 EN 60320 C19, 2 x IEC Jumper – Serial Port
Out of stock
£10,321.34 Exc. VAT / £12,385.61 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Number of Batteries | 4 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 22.40 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8.30 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed/Spill Proof |
| Typical Battery Recharge Time | 2.50 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SURT15KRMXLI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Smart-UPS RT 15kVA Rack Mountable UPS provides high density, true double-conversion on-line power protection for servers, voice / data networks, medical labs, and light industrial applications. Smart-UPS RT 15kVA Rack Mountable UPS has the ability to be configured with matching battery packs to comply with aggressive runtime demands of business-critical systems. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | SURT15KRMXLI |
| Product Name | Smart-UPS RT 15kVA Rack Mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | RT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Load Capacity (VA) | 15 kVA |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 247.73 kg |
|---|---|
| Rack Height | 12U |
| Height | 533 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 773 mm |
Technical Information
| Dataline Protection | RJ-45 |
|---|---|
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire |
Management
| Network Management | SNMP Manageable |
|---|
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £55,179.45 Exc. VAT / £66,215.34 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,404.55 Exc. VAT / £4,085.46 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,153.75 Exc. VAT / £2,584.50 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £314.21 Exc. VAT / £377.05 Inc. VAT


