Reliable protection for industrial controls.
Continuity of process control is critical across a wide range of Industrial segments: Water/Waste Water, Biotech / Pharmaceutical, Transportation, Chemical, Food & Beverage, Semiconductor, Automotive, Renewable Energy. Equipment utilized in these segments is often subjected to harsh environments including wide temperature ranges or air characteristics with elevated moisture and salt content. APC offers a range of UPS solutions for industrial control applications including communication accessories for dry contact I/O, Modbus and network management. During a power event, whether the requirement is safe shutdown or maintaining data integrity, the APC solution provides reliable protection.
APC by Schneider Electric Line-interactive UPS – 500 VA/325 W
APC by Schneider Electric Line-interactive UPS – 500 VA/325 W – Wall Mountable, Panel Mount – 2.50 Hour Recharge – 8 Minute Stand-by – 230 V AC Output – Serial Port
- 1 batteries for maximum feasibility and added productivity
- 2.50 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 325 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- 500 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 8 minute at full load
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Wall mountable line-interactive ups is a reliable mounting option with better usability
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Out of stock
£735.96 Exc. VAT / £883.15 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Number of Batteries | 1 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 2.50 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SUA500PDRI-H |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Reliable protection for industrial controls. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | DIN Rail - Panel Mount UPS with High Temp Battery 500VA 230V |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Output Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 325 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 12.86 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 148 mm |
| Width | 362 mm |
| Depth | 171 mm |
Technical Information
| Dataline Protection | RS-232 |
|---|
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
|---|
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 90 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 55 dB(A) |
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,157.10 Exc. VAT / £2,588.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK500EI Standby UPS – 500 VA/300 W
General Purpose UPS £111.72 Exc. VAT / £134.06 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT20KRMXLI Double Conversion Online UPS – 20 kVA
Industrial UPS £11,572.27 Exc. VAT / £13,886.72 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 48 kVA/48 kW – Three Phase
Industrial UPS £14,067.98 Exc. VAT / £16,881.58 Inc. VAT


