The SRWO12UHD SmartRack 12U Heavy-Duty Flat-Pack Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount 2-Post Open Frame Rack stores and organizes EIA-standard 19-inch rack equipment compatible with 2-post mounting in network wiring closets, back offices and other secure areas with limited floor space where a locked enclosure is not required. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the rack has a maximum load capacity of 200 pounds.The open frame design allows unrestricted access for installing, configuring and servicing equipment and cabling. The rack is simple to assemble and mount to the wall. Threaded 12-24 mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. The vertical mounting rails accommodate equipment up to 18 inches deep, such as network switches and patch panels. Assembly and equipment-mounting hardware is included.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRWO12UHD 12U Wall Mountable Rack Frame – 482.60 mm Rack Width x 457.20 mm Rack Depth – Black Powder Coat
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRWO12UHD 12U Wall Mountable Rack Frame – 482.60 mm Rack Width x 457.20 mm Rack Depth – Black Powder Coat – Steel – 249.48 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Comes in black powder coat colour for a sophisticated and dassling loo
- Comes in black powder coat colour for an elegant and fashionable look
- Rack Frame allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- Wall mountable rack frame encourages collaboration and interactivity with maximum productivity
- Wall mountable rack frame significantly increases the aesthetic appeal of your room with improved safety
Out of stock
£109.03 Exc. VAT / £130.84 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRWO12UHD
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332182654
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Rack Frame |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRWO12UHD |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | The SRWO12UHD SmartRack 12U Heavy-Duty Flat-Pack Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount 2-Post Open Frame Rack stores and organizes EIA-standard 19-inch rack equipment compatible with 2-post mounting in network wiring closets, back offices and other secure areas with limited floor space where a locked enclosure is not required. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the rack has a maximum load capacity of 200 pounds.The open frame design allows unrestricted access for installing, configuring and servicing equipment and cabling. The rack is simple to assemble and mount to the wall. Threaded 12-24 mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. The vertical mounting rails accommodate equipment up to 18 inches deep, such as network switches and patch panels. Assembly and equipment-mounting hardware is included. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRWO12UHD |
| Product Name | 12U Wall-Mount Open Frame Rack |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.49 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 12U |
| Height | 629.9 mm |
| Width | 510.5 mm |
| Depth | 463.3 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 249.48 kg |
| Rack Depth | 457.20 mm |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Color Family | Black |
| Product Material | Steel |
Miscellaneous
| Assembly Required | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric InRow RD ACRD201 Airflow Cooling System – Black
Accessories £9,411.46 Exc. VAT / £11,293.75 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric AR7572 Cable Organizer – Black
Accessories £111.61 Exc. VAT / £133.93 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric 1U Rack Shelf – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £98.76 Exc. VAT / £118.51 Inc. VAT


