The SRW15US SmartRack 15U Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet is designed to house EIA-standard 19-inch rack equipment in network wiring closets, retail locations, classrooms, back offices and other areas with limited floor space where you need equipment to be secure, organized and out of the way. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the cabinet has a maximum load capacity of 200 pounds.The cabinet swings away from the wall on a sturdy hinge, allowing easy back-door access to equipment and cabling during installation and maintenance. The doors and side panels lock securely to help prevent damage, tampering or theft. The front, top, bottom and removable side panels are vented, which allows air to flow freely and keep equipment cool. The reversible doors can open left or right by rotating the cabinet 180° before mounting. Convenient top and bottom ports allow easy cable routing. The SRW15US comes fully assembled and ready to mount to the wall, or use Tripp Lite’s optional SRCASTER rolling caster kit to make it a mobile rack. Square and threaded mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. The vertical mounting rails adjust in 7/8-inch increments to accommodate equipment up to 20.5 inches deep, such as network switches and patch panels.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRW15US 15U Wall Mountable Rack Cabinet – 482.60 mm Rack Width x 520.70 mm Rack Depth – Black
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRW15US 15U Wall Mountable Rack Cabinet – 482.60 mm Rack Width x 520.70 mm Rack Depth – Black – Steel – 102.06 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Built with steel for added firmness and maximum reliability
- Built with steel which enhances the design and general presentation style of Rack Cabinet
- Comes in black colour for an elegant and fashionable look
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- Rack Cabinet allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Vented Top feature for better items, valuables, equipment organisational, storage, placement reliance
- Vented Top feature for maximum items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience
- Wall mountable rack cabinet encourages collaboration and interactivity with maximum productivity
Out of stock
£413.09 Exc. VAT / £495.71 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRW15US
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332183866
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRW15US |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | The SRW15US SmartRack 15U Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet is designed to house EIA-standard 19-inch rack equipment in network wiring closets, retail locations, classrooms, back offices and other areas with limited floor space where you need equipment to be secure, organized and out of the way. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the cabinet has a maximum load capacity of 200 pounds.The cabinet swings away from the wall on a sturdy hinge, allowing easy back-door access to equipment and cabling during installation and maintenance. The doors and side panels lock securely to help prevent damage, tampering or theft. The front, top, bottom and removable side panels are vented, which allows air to flow freely and keep equipment cool. The reversible doors can open left or right by rotating the cabinet 180° before mounting. Convenient top and bottom ports allow easy cable routing. The SRW15US comes fully assembled and ready to mount to the wall, or use Tripp Lite's optional SRCASTER rolling caster kit to make it a mobile rack. Square and threaded mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. The vertical mounting rails adjust in 7/8-inch increments to accommodate equipment up to 20.5 inches deep, such as network switches and patch panels. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRW15US |
| Product Name | SmartRack 15U Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 40.01 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 15U |
| Height | 770.4 mm |
| Width | 600.2 mm |
| Depth | 548.6 mm |
| Static/Stationary Weight Capacity | 102.06 kg |
| Rack Depth | 520.70 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Steel |
Technical Information
| Features | Vented Top |
|---|
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric AR7572 Cable Organizer – Black
Accessories £111.70 Exc. VAT / £134.04 Inc. VAT -
Schneider Electric NetShelter 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,785.33 Exc. VAT / £2,142.40 Inc. VAT
