Tripp Lite’s SmartRack SRCABLETRAYEXP adds an additional level of cable routing to the SRCABLETRAY (required part). When used with the SRCABLETRAY these expansion plates allow dedicated, separate paths for power, data and fiber cables. The SRCABLETRAYEXP helps eliminate cable stress by organizing cables outside of the SmartRack enclosure. Convenient, toolless mounting on the top panel of the SmartRack enclosure.
Tripp Lite by Eaton SRCABLETRAYEXP Cable Organizer
Tripp Lite by Eaton SRCABLETRAYEXP Cable Organizer – Cable Guide
- Cable Guide cable manager type for reliable wire organisation with maximum productivity
- Cable Guide cable manager type offers a practical wire organisation solution that is adaptable to your space
- Effectively reduces cable clutter, and provides you with a cleaner and more organised space
- Efficiently keeps any extra cable slack concealed, which helps your data center look much more professional
Out of stock
£64.79 Exc. VAT / £77.75 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Cable Organizer |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRCABLETRAYEXP |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's SmartRack SRCABLETRAYEXP adds an additional level of cable routing to the SRCABLETRAY (required part). When used with the SRCABLETRAY these expansion plates allow dedicated, separate paths for power, data and fiber cables. The SRCABLETRAYEXP helps eliminate cable stress by organizing cables outside of the SmartRack enclosure. Convenient, toolless mounting on the top panel of the SmartRack enclosure. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRCABLETRAYEXP |
| Product Name | Roof-Mounted Cable Trough Vertical Expansion (Requires SRCABLETRAY.) |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | Tripp Lite SmartRack Enclosure |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.81 kg |
|---|---|
| Height | 55.9 mm |
| Width | 308.1 mm |
| Depth | 537 mm |
Product Information
| Cable Manager Type | Cable Guide |
|---|
Related products
-
Schneider Electric NetShelter SX 42U Floor Standing Rack Cabinet for A/V Equipment – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £1,281.74 Exc. VAT / £1,538.09 Inc. VAT
