Doyou need to improve, increase or re-organize the cable management of your TrippLite 45U SmartRack enclosure? Then Tripp Lite’s 45U Vertical Cable ManagementBars accessory is the solution for you! It provides two additional verticalcable management / accessory bars that can easily be attached to any Tripp Lite45U rack enclosure. These accessory bars provide additional mounting for PDU’s,cable management or any other accessories to be mounted vertically into a TrippLite rack enclosure. These accessory bars were designed to be adapted to a widevariety of cable management needs. Quick and easy installation of devices andaccessories is accomplished with toolless mounting keyhole slots. The classicblack finish is both attractive and seamlessly matches most currently installedrack enclosures.
Tripp Lite by Eaton SRVRTBAR45 Cable Organizer – Black – 2 Pack Pack
Tripp Lite by Eaton SRVRTBAR45 Cable Organizer – Black – 2 Pack Pack – Cable Strain Relief Bar – 45U Rack Height
- Cable Strain Relief Bar cable manager type for reliable wire organisation with maximum productivity
- Cable Strain Relief Bar cable manager type offers a practical wire organisation solution that is adaptable to your space
- Effectively reduces cable clutter, and provides you with a cleaner and more organised space
- Efficiently keeps any extra cable slack concealed, which helps your data center look much more professional
Out of stock
£89.77 Exc. VAT / £107.72 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Cable Organizer |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRVRTBAR45 |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Doyou need to improve, increase or re-organize the cable management of your TrippLite 45U SmartRack enclosure? Then Tripp Lite's 45U Vertical Cable ManagementBars accessory is the solution for you! It provides two additional verticalcable management / accessory bars that can easily be attached to any Tripp Lite45U rack enclosure. These accessory bars provide additional mounting for PDU's,cable management or any other accessories to be mounted vertically into a TrippLite rack enclosure. These accessory bars were designed to be adapted to a widevariety of cable management needs. Quick and easy installation of devices andaccessories is accomplished with toolless mounting keyhole slots. The classicblack finish is both attractive and seamlessly matches most currently installedrack enclosures. |
| Packaged Quantity | 2 Pack |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRVRTBAR45 |
| Product Name | 45U Vertical Cable Management Bars |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.63 kg |
|---|---|
| Rack Height | 45U |
| Height | 2063.8 mm |
| Width | 117.5 mm |
| Depth | 41.3 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Product Information
| Cable Manager Type | Cable Strain Relief Bar |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric AR8443A Cable Routing – Black
Accessories £143.38 Exc. VAT / £172.06 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric AR7511 Cable Routing – Black
Accessories £77.23 Exc. VAT / £92.68 Inc. VAT

