This APC Single phase Easy UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 2000VA double-conversion on-line tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SRV comes with IEC 320 C14 input and 4x IEC 320 C13 outlets. The On-Line UPS has a intelligent card slot for optional Network Management Card (AP9544, SRVSMB001, VGL9601l) that enables network-based UPS monitoring and management. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The Built-in automatic and manual bypass provide seamless power to the load even in the event of an internal detected fault or error in UPS. The SRV UPS is compatible with replacement battery cartridge APCRBCV204.
APC by Schneider Electric Easy UPS On-Line Double Conversion Online UPS – 2 kVA/1.80 kW
APC by Schneider Electric Easy UPS On-Line Double Conversion Online UPS – 2 kVA/1.80 kW – Tower – 4 Hour Recharge – 230 V AC, 120 V AC Input – 220 V AC Output – 4 x IEC 60320 C13 – Sine Wave – Serial Port – USB – LCD Display
- 2 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 220 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 4 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- Double Conversion Online UPS is a productive and reliable power supply solution
- Double Conversion Online UPS with it application/usage to ensure maximum dependability and optimal performance
- IEC 60320 C13 receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Lead Acid battery chemistry delivers energy to the it through an easily controlled reaction
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 1.80 kW load capacity
- Tower form factor is ideal for running internal applications, serving public websites or storing sensitive customer data with maximum productivity
Out of stock
£571.95 Exc. VAT / £686.34 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | IT |
|---|---|
| Cord Length | 1.50 m |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C13 |
Battery Information
| Battery Life | 5 Year |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| DC System Voltage | 48 V DC |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRV2KIE |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Single phase Easy UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 2000VA double-conversion on-line tower UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SRV comes with IEC 320 C14 input and 4x IEC 320 C13 outlets. The On-Line UPS has a intelligent card slot for optional Network Management Card (AP9544, SRVSMB001, VGL9601l) that enables network-based UPS monitoring and management. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The Built-in automatic and manual bypass provide seamless power to the load even in the event of an internal detected fault or error in UPS. The SRV UPS is compatible with replacement battery cartridge APCRBCV204. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS On-Line 2000VA Tower UPS |
| Product Line | Easy UPS On-Line |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Circuit Breaker | Yes |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| Input Current | 10 A |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 110 V AC - 280 V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency | 40 Hz |
| Load Capacity (VA) | 2 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.80 kW |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 17 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 238 mm |
| Width | 145 mm |
| Depth | 400 mm |
| Product Color | Black |
Management
| Network Management | SmartSlot |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 759 BTU/h |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 15 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -20°C - 50°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 50 dB(A) |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2UNC Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,518.46 Exc. VAT / £1,822.15 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX750I Line-interactive UPS – 750 VA/600 W
General Purpose UPS £529.83 Exc. VAT / £635.80 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 48 kVA/48 kW – Three Phase
Industrial UPS £14,091.97 Exc. VAT / £16,910.36 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,918.22 Exc. VAT / £52,701.86 Inc. VAT


