Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Output Voltage | 240 V DC |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed |
General Information
| Product Type | External Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRV240RLBP-9A |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | External Battery Pack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC Easy UPS:
|
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 63 kg |
|---|---|
| Height | 131 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 606 mm |


