With Smart-UPS™ Ultra you can put up to 8000W of power protection in places never before possible. Make installation effortless with a 8kW UPS that is 30% smaller and lighter than any comparable UPS. The auto-rotating touch screen display makes switching between horizontal and vertical mounting options instantaneous. Lithium-ion batteries provide reduced maintenance cost with 3x the battery life. EcoStruxure Ready Smart-UPS provide visibility anywhere, anytime.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Ultra Double Conversion Online UPS – 8 kVA/8 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Ultra Double Conversion Online UPS – 8 kVA/8 kW – 4U Rack/Tower – 1.50 Hour Recharge – 7.56 Minute Stand-by – 230 V AC Input – 220 V AC Output – 6 x IEC 60320 C13 – Single Phase – Sine Wave – USB – LCD Display
- 1.50 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- 1.50 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 8 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- 8 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Double Conversion Online UPS allows convenient, long-time usage with increased efficiency
- IEC 60320 C13 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- IEC 60320 C13 receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 7.56 minute at full load
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry for your convenience and better usability
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry to better suit your requirements with m
Out of stock
£9,020.09 Exc. VAT / £10,824.11 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Life | 10 Year |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Energy | 4898.9 kJ |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15.73 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 7.56 Minute |
| Replaceable Battery | Yes |
| DC System Voltage | 180 V DC |
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRTL8KRM4UI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | With Smart-UPS™ Ultra you can put up to 8000W of power protection in places never before possible. Make installation effortless with a 8kW UPS that is 30% smaller and lighter than any comparable UPS. The auto-rotating touch screen display makes switching between horizontal and vertical mounting options instantaneous. Lithium-ion batteries provide reduced maintenance cost with 3x the battery life. EcoStruxure Ready Smart-UPS provide visibility anywhere, anytime. |
| Packaged Quantity | 1.0 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS Ultra 8kVA Rack/Tower UPS |
| Product Line | Smart-UPS Ultra |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 220 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 220 V AC - 240 V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency | 40 Hz |
| Load Capacity (VA) | 8 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 8 kW |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 55 dB |
|---|---|
| Thermal Dissipation | 1900 BTU/h |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3.05 km |
| Maximum Storage Elevation | 15.24 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -15°C - 45°C |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 55 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 4U |
| Height | 175 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 832 mm |
| Product Color | Silver Grey |
Technical Information
| Features | Audible Alarm |
|---|---|
| Surge Suppression | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
Management
| Network Management | Network Card |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| EPO Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W
General Purpose UPS £131.48 Exc. VAT / £157.78 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,918.22 Exc. VAT / £52,701.86 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,122.25 Exc. VAT / £1,346.70 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX750I Line-interactive UPS – 750 VA/600 W
General Purpose UPS £529.83 Exc. VAT / £635.80 Inc. VAT



