This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 5KVA on-line 2U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with Hardwired input and Hardwired 3-Wire output. It embeded Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery.
“APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Ultra Double Conversion Online UPS – 5 kVA/5 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Ultra Double Conversion Online UPS – 5 kVA/5 kW – 2U Tower/Rack Convertible – 1.50 Hour Recharge – 230 V AC Input – 230 V AC Output – Pure Sine Wave – USB – LCD Display – Network Card
- 1.50 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 5 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- 5 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- Double Conversion Online UPS allows convenient, long-time usage with increased efficiency
- Double Conversion Online UPS with network application/usage to ensure maximum productivity with added feasibility
- IEC 60320 C13 receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Tower/Rack Convertible form factor for added reliability and dependability
Out of stock
£6,019.09 Exc. VAT / £7,222.91 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRTL5KRM2UI-HW
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304738015
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Network |
|---|---|
| Cord Length | 3.05 m |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRTL5KRM2UI-HW |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 5KVA on-line 2U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with Hardwired input and Hardwired 3-Wire output. It embeded Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS Ultra On-Line 5000VA Tower/rack convertible UPS |
| Product Line | Smart-UPS Ultra |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 5 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 5 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 29.20 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower/Rack Convertible |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86.1 mm |
| Width | 432.1 mm |
| Depth | 701 mm |
| Product Color | Silver Grey |
Management
| Network Management | Network Card |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|
Environmental Conditions
| Environmental Sensors | Temperature Sensor |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,415.66 Exc. VAT / £4,098.79 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £71,167.63 Exc. VAT / £85,401.16 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W
General Purpose UPS £94.74 Exc. VAT / £113.69 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT



