This product is part of the Smart-UPS battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications. This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 594mm (depth) x 432mm (height) x 85mm (width) and weighs 40.6kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications. It conforms to OSHPD.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric UPS Battery Pack
APC by Schneider Electric UPS Battery Pack – Lead Acid – Leak Proof/Maintenance-free – Hot Swappable – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- Helps you ensure continuous operation of critical systems
- Once installed, it requires low maintenance
- The battery can be mounted in virtually any position and has low self-discharge
Availability: 41 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 80
Due in Stock: 14/05/26
£1,160.47 Exc. VAT / £1,392.56 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRT96RMBP
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304317739
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Characteristics | Leak Proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | UPS Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRT96RMBP |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This product is part of the Smart-UPS battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications. This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 594mm (depth) x 432mm (height) x 85mm (width) and weighs 40.6kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications. It conforms to OSHPD. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery Pack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC Smart-UPS SRT |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 40.60 kg |
|---|---|
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 594 mm |
| Product Color | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £1,377.72 Exc. VAT / £1,653.26 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric UXABP48 Battery Unit
Power Equipment £994.52 Exc. VAT / £1,193.42 Inc. VAT


