Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Characteristics | Leak Proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | APCRBC155 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #155 |
| Product Series | RBC |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC UPS |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 15.29 kg |
|---|---|
| Height | 75 mm |
| Width | 160 mm |
| Depth | 420 mm |

