This APC Smart-UPS battery pack connected with SRT On-Line UPS, provides extended runtime to SRT mission critical applications. This 72V SRT rackmount extendable runtime battery pack is compatible with 2.2kVA SRT rackmount Smart-UPS extended runtime models. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric UPS Battery Pack
APC by Schneider Electric UPS Battery Pack – Lead Acid – Leak Proof/Maintenance-free – Hot Swappable – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- Helps you ensure continuous operation of critical systems
- Leak proof design makes it the perfect power source for your critical devices and is safe to use compared to other lead-acid batteries
- Once installed, it requires low maintenance
Availability: 17 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 29
Due in Stock: 14/05/26
£894.71 Exc. VAT / £1,073.65 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRT72RMBP
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304317715
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Characteristics | Leak Proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | UPS Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRT72RMBP |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS battery pack connected with SRT On-Line UPS, provides extended runtime to SRT mission critical applications. This 72V SRT rackmount extendable runtime battery pack is compatible with 2.2kVA SRT rackmount Smart-UPS extended runtime models. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SRT 72V 2.2kVA RM Battery Pack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC Smart-UPS SRT |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 33.90 kg |
|---|---|
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 594 mm |
| Product Color | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric SYBTU2-PLP Battery Unit
Power Equipment £344.89 Exc. VAT / £413.87 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SURTA48XLBPJ External Battery Pack
Power Equipment £717.15 Exc. VAT / £860.58 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS Battery Unit
Power Equipment £2,828.43 Exc. VAT / £3,394.12 Inc. VAT

