This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 5.4kVA on-line 3U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with NEMA L6-30P input, 2x NEMA L6-20R and 2x NEMA L6-30R outlets. The UPS has an embedded Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. It has an additional SmartSlot for optional accessory card such as Dry Contact I/O card. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS On-Line Double Conversion Online UPS – 5.40 kVA/4.25 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS On-Line Double Conversion Online UPS – 5.40 kVA/4.25 kW – 3U Rack-mountable – 1.50 Hour Recharge – 208 V Input – 208 V AC Output – 2 x NEMA L6-20R, 2 x NEMA L6-30R – Sine Wave – 4 x Battery/Surge Outlet
- 1.50 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- 208 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
- 208 V input voltage for optimal performance with maximum usability
- 4.25 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 5.40 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- Double Conversion Online UPS provides optimal and uninterrupted power supply for maximum usability
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- NEMA L6-30P receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Rack-mountable double conversion online ups allows a clutter-free, convenient usage with increased efficiency
Out of stock
£3,336.39 Exc. VAT / £4,003.67 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRT5KRMXLT
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304301509
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Typical Battery Recharge Time | 1.50 Hour |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRT5KRMXLT |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 5.4kVA on-line 3U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with NEMA L6-30P input, 2x NEMA L6-20R and 2x NEMA L6-30R outlets. The UPS has an embedded Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. It has an additional SmartSlot for optional accessory card such as Dry Contact I/O card. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SRT 5000VA RM 208V |
| Product Line | Smart-UPS On-Line |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 208 V |
|---|---|
| Output Voltage | 208 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 5.40 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 4.25 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 55.79 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 3U |
| Height | 130 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 719 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Cord Length | 3.05 m |
|---|---|
| Receptacle Type | NEMA L6-30P |
| Number of Battery & Surge Outlets | 4 |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA L6-20R |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500GI Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £349.44 Exc. VAT / £419.33 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SC450RMI1U Line-interactive UPS – 450 VA/280 W
General Purpose UPS £259.56 Exc. VAT / £311.47 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 48 kVA/48 kW – Three Phase
Industrial UPS £14,091.97 Exc. VAT / £16,910.36 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500G-FR Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £329.38 Exc. VAT / £395.26 Inc. VAT



