General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRT3000RMXLI-NC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 3000VA Rack-moutable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SRT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (VA) | 3 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 31.30 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 635 mm |
Technical Information
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
|---|---|
| Receptacle Detail | 2 x IEC 60320 C19 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Battery Information
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
|---|


