A versatile UPS developed for the harshest power conditions in the world.
Smart-UPS On-Line provides high density, true double-conversion on-line power protection for servers, voice / data networks, medical labs, and light industrial applications. Capable of supporting loads from 1 to 20kVA in a rack/tower convertible form, the Smart-UPS On-Line is available from 2U to 12U. Recent family extensions at 15 and 20kVA enable support of power hungry blade servers or heavily loaded equipment racks. When business-critical systems require runtime in hours, not minutes, Smart-UPS On-Line can be configured with matching battery packs to comply with aggressive runtime demands. The included PowerChute management software provides unattended graceful shutdown of network operating systems. All models 5kVA and above include an integrated Network Management Card for remote management (optional on models below 5 kVA). The Smart-UPS On-Line family provides customers with a reliable source of uninterruptible power even in demanding power environments, including very wide input voltage window, extremely tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 3 kVA/2.70 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 3 kVA/2.70 kW – 2U Rack-mountable – 3 Hour Recharge – 4 Minute Stand-by – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 2 x IEC 60320 C19, 8 x IEC 60320 C13 – Sine Wave – 22 x Battery/Surge Outlet
- 2.70 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 3 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- 3 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Double Conversion Online UPS is a productive and reliable power supply solution
- IEC 60320 C19 receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 4 minute at full load
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Rack-mountable double conversion online ups allows a clutter-free, convenient usage with increased efficiency
Availability: 86 in stock
£2,589.89 Exc. VAT / £3,107.87 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRT3000RMXLI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | A versatile UPS developed for the harshest power conditions in the world. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SRT 3000VA RM 230V |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SRT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 3 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 2.70 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 31.30 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 85 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 635 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Outlets | 22 |
| Receptacle Detail | 2 x IEC 60320 C19 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW
General Purpose UPS £3,649.19 Exc. VAT / £4,379.03 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SC450RMI1U Line-interactive UPS – 450 VA/280 W
General Purpose UPS £259.56 Exc. VAT / £311.47 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
General Purpose UPS £1,871.92 Exc. VAT / £2,246.30 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500GI Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £349.44 Exc. VAT / £419.33 Inc. VAT




