This product is part of the Smart-UPS On-Line SRT battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications. This extendable-run battery pack offers extended runtime during prolonged power outages. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data on battery runtime and health.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric UPS Battery Pack
APC by Schneider Electric UPS Battery Pack – Lead Acid – Hot Swappable – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- A higher capacity battery compared to other lead-acid batteries and operates in any position without the need to add water
- Helps you ensure continuous operation of critical systems
- Once installed, it requires low maintenance
Availability: 90 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 137
Due in Stock: 04/05/26
£1,450.46 Exc. VAT / £1,740.55 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRT192RMBP
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304301776
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Energy | 1920 VAh |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Compatibility | APC General Purpose UPSs:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
General Information
| Product Type | UPS Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRT192RMBP |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This product is part of the Smart-UPS On-Line SRT battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications. This extendable-run battery pack offers extended runtime during prolonged power outages. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data on battery runtime and health. |
| Packaged Quantity | 2 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS SRT 192V 5kVA and 6kVA RM Battery Pack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Height | 130 mm |
|---|---|
| Width | 432 mm |
| Depth | 682.7 mm |
| Product Color | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric SYARMXR3B3I Battery Cabinet
Power Equipment £2,531.89 Exc. VAT / £3,038.27 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SYBT9-B4 Battery Unit
Power Equipment £1,354.91 Exc. VAT / £1,625.89 Inc. VAT



