Manufacturer's Part Code: SRT1500UXI-NCLI Categories , , , UPC/EAN Code: 0731304338727
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
Product Type Double Conversion Online UPS
Manufacturer Part Number SRT1500UXI-NCLI
Manufacturer Website Address http://www.schneider-electric.com
Packaged Quantity 1
Manufacturer Schneider Electric SA
Product Name Smart-UPS On-Line 1500VA Rackmount UPS
Product Line Smart-UPS On-Line
Brand Name APC by Schneider Electric
Power Description
Input Voltage 120 V AC
Output Voltage 230 V AC
Surge Energy Rating 340 J
Waveform Type Sine Wave
Input Voltage Range 50 V AC - 150 V AC
Output Frequency 60 Hz
Input Frequency 70 Hz
Load Capacity (VA) 1.50 kVA
Load Capacity (Watt) 1.35 kW
Physical Characteristics
Weight (Approximate) 17.51 kg
Form Factor Rack-mountable
Rack Height 2U
Height 85 mm
Width 431.8 mm
Depth 590 mm
Product Color Black
Management
Network Management Network Management Card 3 (NMC3)
Alarm Yes
Environmental Conditions
Thermal Dissipation 450 BTU/h
Maximum Operating Temperature 40°C
Maximum Storage Elevation 15.24 km
Storage Relative Humidity 0% - 95%
Storage Temperature -15°C - 45°C