Tripp Lite’s SmartRack SRCABLEVRT3 helps eliminate cable stress by organizing the cables within the SmartRack enclosure. The vertical cable manager (finger duct with cover) is 6-ft high and split into three 2-ft sections to allow for multiple installation options. SRCABLEVRT3 offers toolless button mounting.
“APC by Schneider Electric 1U Rack Shelf – 482.60 mm Rack Width – Black” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRCABLEVRT3 Cable Organizer – Black
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRCABLEVRT3 Cable Organizer – Black – Cable Manager – Steel
- Cable Manager cable manager type offers a practical wire organisation solution that is adaptable to your space
- Effectively reduces cable clutter, and provides you with a cleaner and more organised space
- Efficiently keeps any extra cable slack concealed, which helps your data center look much more professional
Out of stock
£190.56 Exc. VAT / £228.67 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRCABLEVRT3
Categories Accessories, Cable Management, Rack & Cabling, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332161291
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Cable Organizer |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRCABLEVRT3 |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's SmartRack SRCABLEVRT3 helps eliminate cable stress by organizing the cables within the SmartRack enclosure. The vertical cable manager (finger duct with cover) is 6-ft high and split into three 2-ft sections to allow for multiple installation options. SRCABLEVRT3 offers toolless button mounting. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRCABLEVRT3 |
| Product Name | SmartRack SRCABLEVRT3 Vertical Cable Manager |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.27 kg |
|---|---|
| Height | 621 mm |
| Width | 111.8 mm |
| Depth | 134.9 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Steel |
Product Information
| Cable Manager Type | Cable Manager |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric 1U Rack Shelf – 482.60 mm Rack Width – Black
Accessories £98.48 Exc. VAT / £118.18 Inc. VAT

