The SRW9UG SmartRack 9U Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet is designed to house EIA-standard 19-inch rack equipment in network wiring closets, retail locations, classrooms, back offices and other areas with limited floor space where you need equipment to be secure, organized and out of the way. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the cabinet has a maximum load capacity of 200 pounds.The front door features a shatter-resistant clear acrylic window that lets you monitor equipment without unlocking the enclosure. Not only does the window help prevent equipment tampering and reduce acoustic noise, but it also adds visual flair to your IT installation.The side panels and front door lock securely to help prevent damage, tampering or theft. The top, bottom and removable side panels are vented, which allows air to flow freely and keep equipment cool. The reversible front door can open left or right by rotating the cabinet 180° before mounting. Convenient top and bottom ports allow easy cable routing.The SRW9UG comes fully assembled and ready to mount to the wall, or use Tripp Lite’s optional SRCASTER rolling caster kit to make it a mobile rack. Square and threaded mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. The vertical mounting rails adjust in 7/8-inch increments to accommodate equipment up to 16.5 inches deep, such as network switches and patch panels.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRW9UG 9U Wall Mountable Rack Cabinet for LAN Switch – 482.60 mm Rack Width x 419.10 mm Rack Depth – Black
Tripp Lite by Eaton SmartRack SRW9UG 9U Wall Mountable Rack Cabinet for LAN Switch – 482.60 mm Rack Width x 419.10 mm Rack Depth – Black – Plexiglass – 90.72 kg Maximum Weight Capacity – 63.50 kg Static/Stationary Weight Capacity
- Built with plexiglass for added firmness and maximum reliability
- Cable management feature provides a surface-mounted conduit for wiring that completely encloses the cables and protects them from heat, dust, light, and even moisture
- Comes in black colour for a sophisticated and dassling loo
- Comes in black colour to better suit your theme and style
- LAN Switch application, usage for your items, valuables, equipment organisational, storage, placement convenience and ease
- LAN Switch application, usage offers maximum items, valuables, equipment organisational, storage, placement reliability
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organising and feasible mounting
- Rack Cabinet allows you to effectively utilise most of the space available with maximum dependability
- Rack Cabinet provides effective cable management to help maintain basic functionality and protects the devices from clogged airflow due to disordered and jumbled cables
- Wall mountable rack c
Out of stock
£230.40 Exc. VAT / £276.48 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SRW9UG
Categories Accessories, Rack & Cabling, Rack Equipment, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | LAN Switch |
|---|---|
| Features | Cable Management |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SRW9UG |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | The SRW9UG SmartRack 9U Low-Profile Switch-Depth Wall-Mount Rack Enclosure Cabinet is designed to house EIA-standard 19-inch rack equipment in network wiring closets, retail locations, classrooms, back offices and other areas with limited floor space where you need equipment to be secure, organized and out of the way. Constructed from heavy-duty steel with a durable black powder-coated finish, the cabinet has a maximum load capacity of 200 pounds.The front door features a shatter-resistant clear acrylic window that lets you monitor equipment without unlocking the enclosure. Not only does the window help prevent equipment tampering and reduce acoustic noise, but it also adds visual flair to your IT installation.The side panels and front door lock securely to help prevent damage, tampering or theft. The top, bottom and removable side panels are vented, which allows air to flow freely and keep equipment cool. The reversible front door can open left or right by rotating the cabinet 180° before mounting. Convenient top and bottom ports allow easy cable routing.The SRW9UG comes fully assembled and ready to mount to the wall, or use Tripp Lite's optional SRCASTER rolling caster kit to make it a mobile rack. Square and threaded mounting holes and numbered rack spaces make equipment installation easy. The vertical mounting rails adjust in 7/8-inch increments to accommodate equipment up to 16.5 inches deep, such as network switches and patch panels. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | SRW9UG |
| Product Name | SRW9UG SmartRack 9U Wall-Mount Standard-Depth Rack Enclosure Cabinet |
| Product Line | SmartRack |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 15.69 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 9U |
| Height | 501.7 mm |
| Width | 600.2 mm |
| Depth | 449.3 mm |
| Maximum Weight Capacity | 90.72 kg |
| Static/Stationary Weight Capacity | 63.50 kg |
| Rack Depth | 419.10 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Plexiglass |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric AR7572 Cable Organizer – Black
Accessories £111.70 Exc. VAT / £134.04 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric InRow RD ACRD201 Airflow Cooling System – Black
Accessories £9,419.17 Exc. VAT / £11,303.00 Inc. VAT
