APCTM award-winning Smart-UPSTM is the mostpopular UPS in the world for servers, storage andnetwork power protection. Smart-UPS providesavailability and manageability to your networkallowing you to focus on business growth instead ofbusiness downtime. Trusted to protect critical dataand equipment from power problems by supplyingclean and reliable network-grade power. Smart-UPS’patented green mode provides extremely highefficiency at low, medium and high load levelsmaking them ideal for multi-core or virtualizedservers that have varying load consumption all whilesaving utility costs. Managed outlet groups allowsegmented load control to power on or off yourequipment in series as well as load shedding topreserve battery power for critical connectedequipment or reboot a hung device without impactingother equipment. Available in a variety of formfactors (tower, rack mount, rack/tower convertible)there is a model for every application and budget.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 750 VA/600 W
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 750 VA/600 W – 2U – 3 Hour Recharge – 14.20 Minute Stand-by – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 8 x IEC 60320 C13
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 3 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- 750 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- IEC 60320 C13 receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 14.20 minute at full load
- Line-interactive UPS with server application/usage to ensure maximum usability and reliable power supply
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 600 W load capacity
- Rack/Tower form factor for added reliability and dependability
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Out of stock
£967.14 Exc. VAT / £1,160.57 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMX750INC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APCTM award-winning Smart-UPSTM is the mostpopular UPS in the world for servers, storage andnetwork power protection. Smart-UPS providesavailability and manageability to your networkallowing you to focus on business growth instead ofbusiness downtime. Trusted to protect critical dataand equipment from power problems by supplyingclean and reliable network-grade power. Smart-UPS'patented green mode provides extremely highefficiency at low, medium and high load levelsmaking them ideal for multi-core or virtualizedservers that have varying load consumption all whilesaving utility costs. Managed outlet groups allowsegmented load control to power on or off yourequipment in series as well as load shedding topreserve battery power for critical connectedequipment or reboot a hung device without impactingother equipment. Available in a variety of formfactors (tower, rack mount, rack/tower convertible)there is a model for every application and budget. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 700VA UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 600 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 23 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| Height | 89 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 493 mm |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Battery Information
| Backup/Run Time (Full Load) | 14.20 Minute |
|---|---|
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX750I Line-interactive UPS – 750 VA/600 W
General Purpose UPS £529.83 Exc. VAT / £635.80 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW
General Purpose UPS £3,649.19 Exc. VAT / £4,379.03 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500G-FR Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £329.38 Exc. VAT / £395.26 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT3000RM2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £1,491.77 Exc. VAT / £1,790.12 Inc. VAT



