This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 1500VA line interactive 3U short depth rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input and 6 IEC 320 C13 outlets. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.35 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.35 kW – 3U Rack-mountable – AVR – 3 Hour Recharge – 5.10 Minute Stand-by – 230 V Input – 230 V AC Output – 6 x IEC 60320 C13 – Sine Wave – Serial Port – 6 x Battery/Surge Outlet – SmartConnect
- 1.35 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 1.50 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- 3 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 60320 C13 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- IEC 60320 C14 plug/connector type for a secure, feasible operation
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 5.10 minute at full load
- Line-interactive UPS with server application/usage to ensure maximum dependability and optimal performance
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Replaceable battery for optimal performance with maximum charged dependability
Availability: 8 in stock
Estimated Delivery: Monday, 18th May
Future Stock on Order: 16
Due in Stock: 02/06/26
£1,567.62 Exc. VAT / £1,881.14 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMTL1500RMI3UC
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304402619
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| AVR | Yes |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Transfer Time | 6 ms |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Energy | 1080 kJ |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13.60 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.10 Minute |
| Replaceable Battery | Yes |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Miscellaneous
| Software Included | Powerchute® Business Edition Software |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMTL1500RMI3UC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 1500VA line interactive 3U short depth rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input and 6 IEC 320 C13 outlets. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS Lithium Ion, Short Depth 1500VA, 230V With SmartConnect |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 645 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 286 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Load Capacity (VA) | 1.50 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.35 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 19.50 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 3U |
| Height | 131 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 302 mm |
| Product Color | Black |
Controls/Indicators
| Status Indicators | LED Status Indicators:
|
|---|
Management
| Network Management | SmartConnect |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 135 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 7.50 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -10°C - 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £71,114.77 Exc. VAT / £85,337.72 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SC450RMI1U Line-interactive UPS – 450 VA/280 W
General Purpose UPS £260.82 Exc. VAT / £312.98 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500G-FR Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £329.01 Exc. VAT / £394.81 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £51,332.99 Exc. VAT / £61,599.59 Inc. VAT


