This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 1000VA line interactive 2U short depth rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input and 6 IEC 320 C13 outlets. This rackmount UPS is tower convertible with the mounting stabilizing feet (SMTL2USF sold separately). It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery.
“APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500G-FR Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 1 kVA/800 W
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 1 kVA/800 W – 2U Rack-mountable – AVR – 3 Hour Recharge – 8 Minute Stand-by – 230 V Input – 230 V AC Output – 6 x IEC 60320 C13 – Sine Wave – Serial Port – 6 x Battery/Surge Outlet – SmartConnect
- 1 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 3 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- 800 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- IEC 60320 C13 receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- IEC 60320 C14 plug/connector type for convenient usage with added dependability
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 8 minute at full load
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Overload protection feature usually operates on an inverse time curve where the stable time becomes less as the current increases
- Replaceable battery for maximum feasibility and better usability
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Availability: 15 in stock
Estimated Delivery: Monday, 18th May
Future Stock on Order: 19
Due in Stock: 02/06/26
£1,130.10 Exc. VAT / £1,356.12 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMTL1000RMI2UC
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304402596
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Router |
|---|---|
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| AVR | Yes |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Transfer Time | 6 ms |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 19 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8 Minute |
| Replaceable Battery | Yes |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMTL1000RMI2UC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 1000VA line interactive 2U short depth rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input and 6 IEC 320 C13 outlets. This rackmount UPS is tower convertible with the mounting stabilizing feet (SMTL2USF sold separately). It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMTL UPS has a 5-year warranty on the UPS and Lithium-ion battery. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 1000VA Rach-mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 680 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 280 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Load Capacity (VA) | 1 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 800 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 16.30 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 318 mm |
| Product Color | Black |
Controls/Indicators
| Status Indicators | LED Status Indicators:
|
|---|
Management
| Network Management | SmartConnect |
|---|---|
| Alarm | On Battery |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 70 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 3.05 km |
| Maximum Storage Elevation | 7.62 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -10°C - 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 41 dB(A) |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,159.14 Exc. VAT / £2,590.97 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK350EI Standby UPS – 350 VA/210 W
General Purpose UPS £94.74 Exc. VAT / £113.69 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX750I Line-interactive UPS – 750 VA/600 W
General Purpose UPS £529.86 Exc. VAT / £635.83 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY16K48H-PD Double Conversion Online UPS – 16 kVA
Industrial UPS £16,719.77 Exc. VAT / £20,063.72 Inc. VAT



