This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 750VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 4 IEC 320 C13 outlets, and 2 IEC jumper cables. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 750 VA/500 W – 2U Rack-mountable – 3 Hour Recharge – 5.50 Minute Stand-by – 230 V Input – 230 V AC Output – 2 x IEC Jumper, 4 x IEC 320-C13 – Sine Wave – 6 x Battery/Surge Outlet – SmartConnect
- 230 V input voltage for optimal performance with maximum usability
- 3 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- 750 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 60320 C14 plug/connector type for a secure, feasible operation
- IEC Jumper receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Line-interactive UPS with power equipment application/usage to ensure maximum usability and reliable power supply
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 500 W load capacity
- Up to 5.50 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Availability: 160 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 113
Due in Stock: 14/05/26
£486.62 Exc. VAT / £583.94 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMT750RMI2UC
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304340324
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Power Equipment |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC Jumper |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Transfer Time | 10 ms |
| Receptacle Detail | 2 x IEC Jumper |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.50 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMT750RMI2UC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 750VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 4 IEC 320 C13 outlets, and 2 IEC jumper cables. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 750VA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 286 V AC |
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 500 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 16.60 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 409 mm |
| Product Color | Black |
Management
| Network Management | SmartConnect |
|---|
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
General Purpose UPS £1,871.92 Exc. VAT / £2,246.30 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX750I Line-interactive UPS – 750 VA/600 W
General Purpose UPS £529.83 Exc. VAT / £635.80 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2UNC Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,518.46 Exc. VAT / £1,822.15 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,122.25 Exc. VAT / £1,346.70 Inc. VAT




