Smart-UPS™ are trusted by millions of IT professionals throughout the world to protect equipment and critical data from costly interruptions by supplying reliable, network-grade power reliably and efficiently. Available in a variety of forms factors and classes (entry level, standard and extended run), there is a model for nearly every application and budget. Standard models are the most popular UPS in the world for business servers, storage and network devices and have long been considered the benchmark for reliability and manageability. Entry level Smart-UPS models are an economical choice for small and medium businesses looking to protect small networking devices, point-of-sale (POS) equipment and entry level servers. The extended run models accept external battery packs for long runtime to power critical servers, security and communication systems through outages that could last hours.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW – 2U Rack-mountable – 3 Hour Recharge – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 8 x IEC 60320 C13, 1 x IEC 60320 C19
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 3 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- 3 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 60320 C13 receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 2.70 kW load capacity
- Rack-mountable line-interactive ups allows maximum space utilisation with easy and convenient access to the keyboard
Availability: 85 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 133
Due in Stock: 14/05/26
£2,102.14 Exc. VAT / £2,522.57 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMT3000RMI2UNC
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304327707
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMT3000RMI2UNC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Smart-UPS™ are trusted by millions of IT professionals throughout the world to protect equipment and critical data from costly interruptions by supplying reliable, network-grade power reliably and efficiently. Available in a variety of forms factors and classes (entry level, standard and extended run), there is a model for nearly every application and budget. Standard models are the most popular UPS in the world for business servers, storage and network devices and have long been considered the benchmark for reliability and manageability. Entry level Smart-UPS models are an economical choice for small and medium businesses looking to protect small networking devices, point-of-sale (POS) equipment and entry level servers. The extended run models accept external battery packs for long runtime to power critical servers, security and communication systems through outages that could last hours. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 3000VA LCD RM 2U 230V with Network Card |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity (VA) | 3 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 2.70 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 44.19 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86 mm |
| Width | 480 mm |
| Depth | 683 mm |
Technical Information
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
|---|---|
| Transfer Time | 4 ms |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Battery Information
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SC450RMI1U Line-interactive UPS – 450 VA/280 W
General Purpose UPS £259.56 Exc. VAT / £311.47 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,122.25 Exc. VAT / £1,346.70 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W
General Purpose UPS £131.48 Exc. VAT / £157.78 Inc. VAT




