This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 3kVA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C20 input, BS1363A British and Schuko CEE 7/EU1-16P input cables, 8 IEC 320 C13 and 1 IEC 320 C19 outlets, and 3 IEC jumper cables. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW – 2U Rack-mountable – 3 Hour Recharge – 3.20 Minute Stand-by – 230 V Input – 230 V AC Output – 1 x IEC 320-C19, 3 x IEC Jumper, 8 x IEC 320-C13 – Sine Wave – 12 x Battery/Surge Outlet – SmartConnect
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 230 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- 3 Hour typical battery recharge time for better convenience and prolonged, productive usage
- 3 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- IEC 60320 C19 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 2.70 kW load capacity
- Rack-mountable line-interactive ups allows a clutter-free, convenient usage with increased efficiency
- Up to 3.20 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Availability: 269 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 140
Due in Stock: 14/05/26
£1,801.12 Exc. VAT / £2,161.34 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMT3000RMI2UC
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304337348
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.20 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMT3000RMI2UC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 3kVA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C20 input, BS1363A British and Schuko CEE 7/EU1-16P input cables, 8 IEC 320 C13 and 1 IEC 320 C19 outlets, and 3 IEC jumper cables. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 3kVA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 286 V AC |
| Load Capacity (VA) | 3 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 2.70 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 44.28 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 683 mm |
Management
| Network Management | SmartConnect |
|---|
Technical Information
| Cord Length | 2 m |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Number of Battery & Surge Outlets | 12 |
| Transfer Time | 10 ms |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 320-C19 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £71,167.63 Exc. VAT / £85,401.16 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
General Purpose UPS £1,871.92 Exc. VAT / £2,246.30 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 48 kVA/48 kW – Three Phase
Industrial UPS £14,091.97 Exc. VAT / £16,910.36 Inc. VAT


